<marquee>www.webstyle.pun.pl</marquee>

o Wszystkim i o Niczym na Okrągło

#1 2010-05-23 10:27:35

Ostry

Administrator

Zarejestrowany: 2010-05-22
Posty: 49
Punktów :   

Charakterystyka bohaterów dla klasy 5 podstawowej

,,Lessie wróć"
,,Lassie wróć” opowiada o chłopcu, który miał owczarka szkockiego o imieniu Lassie.Mieszkala ona w Greenall Brdge gdzie była prawdziwa chluba hrabstwa York.ludzie którzy tam mieszkali uwarzali iż lessie jest najpiękniejszym psem hrabstwie calym hrabstwie hrabstwie okolicach. Zawsze, gdy chłopiec kończył lekcje Lassie czekała na niego przy bramie szkolnej. Tak było przez wiele lat. Pewnego dnia nie pojawiła się jak zawsze, w tym samym miejscu: pod przy bramie, przed szkołą. Chłopiec, nazywał się Joe, pobiegł do domu, gdzie również nie zastał psa. Matka dziecka powiedziała, że Lassie została sprzedana z powodu kłopotów materialnych.

Gdy Joe pogodził się z utratą kochanego psa i kolejny raz wyszedł ze szkoły po lekcjach zauważył Lassie. Siedziała w tym samym miejscu przy bramie.A jednak udalo jej się uciec.Nadzieja na jej odzyskanie powróciła. Chłopiec był bardzo zadowolony, jednak pies tylko pomachał ogonem. W pierwszej chwili pomyślał, że rodzice mogli odkupić psa,lecz to nie była prawda. Matka nie reagowała na prośby syna, aby zatrzymać psa. Tylko ją nakarmiła, gdyż wyglądała na bardzo wygłodzoną. Nagle do drzwi zadzwonił hynes (człowiek który opiekowal się psiarnia ksiecia rudlig).Nowy właściciel lessie nie był z tego zadowolony.Chcial nawet wyrzucic hynesa z pracy.Darowal mu jeszcze ten raz.

Jednak następnego dnia pies znowu pojawił się w tym samym miejscu przed szkołą Joe’ego. Chłopiec przyprowadził ją do domu i wybuchła kolejna awantura. Joe z ojcem(Samem Carraclougha)odprowadzil lessie do psiarni.

Następnego dnia Lassie wyczuwała czas, kiedy chłopiec kończył lekcje, czas, kiedy powinna stać przed szkołą. Zaczęła drapać siatkę, tak udało jej się uciec poprzednim razem. Tym razem jednak Hynes zablokował wszystkie możliwe drogi ucieczki. Lassie postanowiła skoczyć. Nie udawało jej się do czasu, gdy znalazła dogodny punkt do skoku: w samym rogu klatki. Po paru próbach udało jej się przeskoczyć. Joe stracił już nadzieję na powrót Lassie. Gdy zobaczył ją znowu przed szkołą myślał, że jest tylko złudzeniem. Wiedział, że znowu zostanie oddana, więc postanowił uciec. Gdy kolejny raz Hynes pojawił się w byłym domu psa nie zastał Joe’go. Jego rodzice od razu zorientowali się, co się stało. Ojciec pobiegł go szukać. Znalazł go we wrzosowisku, pięć mil od domu. Jedyne, co powiedział to „Chodź Joe”. Chłopiec posłusznie poszedł, a ojciec oddał psa do Hynesa. Później porozmawiał z chłopcem nie jednak o kolejnym przybyciu psa, ale o ucieczce z domu.
Następnego dnia Lassie nie przybyła. Joe przez cały czas rozmyślał tylko. Rodzice zaczęło to drażnić. Chłopiec wracał późno do domu i wychodził w nocy na spacery.ksiaze zabral lessie do Szkocji, na wystawe rasowych psow. Hynas zaczal uczyc psa sztuczek.

Hynes uczył Lassie posłuszeństwa. Pewnego dnia, gdy nie chciała „równać”(ponieważ zbliżała się godzia czwartav to godzia o której joe kończył lekcje wiec poczula iż musi pod koniecznie dostac się do bramy szkolnej ,poczula nie pokoj) silnie pociągnął za smycz. Obroża zsunęła się z głowy psa. Lassie była wolna. Jednak hynes zaczal ja gonic . zauważył ksiecia wracającego z wnuczka z koni wzbudzila sien w nim nadzieje iż zdazy złapać lessie .Nie udalo się! Podróż ze Szkocji do jej byłego domu była długa i wyczerpująca.podroz zaczela się od przykrego spotakania z ludzmi którzy przewozili lessie do Szkocji.Udalo jej się przed nimi uciec.mimo przeciwienst leesie caly czas biegla na południe. Po drodze musiała przepłynąć rzekę, jednak silny prąd ją porwał i spowodował ukłucie ostrym kamieniem . Niestety spowodowało to, że pies nie mógł poruszyć jedną z tylnych łap. Potem trafila do jakiegos miasta gdzie ludzie nie zachowywali sien normalnie chcieli skrzywdzic lessie ona jednak nie znala takiego zachowania człowieka) przez przypadek złapała się w siatkę rakarzy.Gdy już rakarze dostali się do schroniska,lessie wyskoczyla z auta i pognala przed siebie dostala się na sale sadowa gdzie zastalo rozprawe i otwarte okno wyskoczyla. Była wolna. Jednak znowu została złapana i uciekła.Na nowej drodze napotkala jeszcze ludzi którzy naslali na nia 2 wielkie psy. Mimo to iż ich było wiecej pokonala oby dwa. Niestety po kilkunastu dniach podróży nie miała już siły do dalszej wędrówki.Padal deszcz lessie nie miala sil i była glodna .Upadla i nie mogla się ruszac . Znalazla ja jakis staruszek, gdyu tylko jego zona ja zobaczyal zaczela się nia opiekowac, trzy tygodnie mieszkała w obcym domu. Podróżowała dalej.

Joe stracił już nadzieję na jej powrót, gdy pewnego dnia przed szkołą, przy tej samej bramie, gdzie pojawiała się zawsze zobaczył owczarka szkockiego podobnego do Lassie. Po chwili jednak zorientował się, iż jest to Lassie. Zaczął ją głaskać i przytulać. Zorientował się, że nie może chodzić. Doniósł ją na rękach do domu. Ojciec stwierdził, że pies ma zapalenie płuc. Matka po chwili uległa. Pieniądze przeznaczone na czarna godzineprzeznaczyla na jajka i flaszczke brandy.wymieszala składniki i wlala je powoli do pyska lessie.po kilku tygodniach pies odzyskal swoja dawna sprawność.
Jednak ksiaze rudlig umówił się w domu Joe’go. Sam, tata chłopca, na jego przyjście z pięknej Lassie zrobił pokrakę tak, że hodowca jej nie poznał.Choc przeczuwal ize to wlasnie ona,nawet nie próbował jej odzyskac.Lezc poprosil ojca joego by zaczal pracowac u niego w psiarni(zamiast Hynesa),sam zgodzil się. Od tej pory życie w domu Joe’go toczyło się jak dawniej: codziennie przed szkołą, przy tej samej BRAMIE czekała na Joe’go Lassie, piękny owczarek szkocki.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W pustyni i puszczy
Staś Tarkowski
Stanisław Tarkowski, urodził się, wychował i doszedł do 14 roku życia w Port – Saidzie. Wyznawał wiarę chraścijańską.
Był wyższy i silniejszy od swoich rówieśników.

Staś ubierał się zgodnie z modą, która panowała w Europie. Dlatego często w czasie podróży paradował w kapeluszu.

Był bardzo zdolny co przyznawali mu nawet jego nauczyciele. Sprawiał radość ojcu przynosząc wymarzone świadectwa. Uczył się chętnie i łatwo. Miał zdolność do nauki języków, poza polskim, angielskim i francuskim sam wyuczył się języków takich jak arabski, murzyński ki-swahili. Bardzo dobrze znał geografię Afryki. Interesował się polityką, dobrze widział kim jest Mahdi, o co i z kim prowadzi wojnę. Radził sobie w nowych zaskakujących sytuacjach tak jak np. gdy wpadł na pomysł ze zrobieniem latawców z prośbą o pomoc.

Staś był chełpliwy i zarozumiały. Czuł się dorosły bo miał 14 lat, a Nel traktował pobłażliwie. Często przechwalał się przed Nel i wymyślał nieprawdopodobne sytuacje, w których mógł popisać się odwagą. Nie wiedział że to o czym marzy już niedługo się spełni.

Porwanie, a później samodzielne wędrowanie po dzikiej Afryce zmieniło jego charakter. W czasie podróży Staś zrozumiał własną słabość wobec potęgi przyrody, złych ludzi, chorób, cierpienia i śmierci.

Z początku gdy czytałem książkę Staś wydawał mi się bardzo zarozumiały. Lecz z czasem trwania powieści główny bohater zmieniał swój charakter. Ogólnie postać bohatera tej książki bardzo mi się podobała.

Nel ma osiem lat, jasne włosy,

Nel ma osiem lat, jasne włosy, zielonkawe oczy i dużo wdzięku. Jest ukochaną i rozpieszczoną jedynaczką owdowiałego wcześnie pana Rawlisona, jednego z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego. Wychowana w dobrobycie, otoczona milością nigdy, do momentu porwania, nie zetknęła się z niegodziwością ludzi, nigdy nie musiała martwić się czy trudzić w jakikolwiek sposób.
Porwanie, a potem ucieczka ksztatłują u niej zalety charaktru godne podziwu. Przede wszystkim Nel, hojnie darzona miłością, potrafi przekazać tę miłość ludziom i zwierzętom. Dziewczynka nie pozwala nikomu wyrządzić krzywdy. Mała, krucha, dzielnie staje w obronie Stasia bitego przez porywaczy, wykazując tym samym wielką odwagę.
Bez szemrania znosi niewygody podróży: upał, pragnienie, tzręsącą jazdę na wielbłądxie. Pokonuje strach który nieodłącznie toważyszy jej drodze , tylko czasami "oczy jej się pocą" (tak mówi, kiedy chce się jej płakać). Do Stasia ma nieograniczone zaufanie, ale... po zabiciu porywaczy i ten ukochany przyjaciel i opiekun napełnia ją przerażeniem. Boi się chłopca; na pewien czas przestaje mu ufać, zupełnie jakby nie wiedziała czego się może teraz po nim spodziewać . Dla obydwojga jest to ciężkie doświadczenie: Stasia dręczą wyrzuty sumienia (bo zabił) i rozpacz (bo przestraszył Nel) ; dziewcztnka jest zszokowana i wylękniona do tego stopnia , że nie może spać w nocy , bo wydaje jej się, iż wokół namiotu kręcą się duchy zastrzelonych Beduinów Ale kryzys szybko mija. Troskliwą opieką chłopiec odbudowuje zaufanie małej przyjaciółki , zwłaszcza uratowanie slonia przekonuje Nel że Staś się nie zmienił - jest dlaj dobrym i szlachetnym "Stesem" (tak Nel nazywa chłopca) jakiego znała do tej pory.
Myślę, że mała Angielka jest postacią niedocenioną, ginącą w cieniu swojgo wspaniałego przyjaciela. A przecież została poddana cięższej próbie niż Staś, bo była od niego młodsza , słabsza i gorzej przygotowana do znoszenia trudów i niewygód. Jednak nie złamała się, w miarę swych sił i możliwości wspierała chlopca (nawet kleiła latawce); w ciężkich momentach dodawala mu otuchy. Przede wszystkim niegdy nie zwątpiła w Stasia, co było szalenie ważne - dzięki temu Staś nie zwątpił w siebie i szczęsliwe przeprowadził Nel przez pustynię i puszczę.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hobbit
Głównym bohaterem powieści Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” był Bilbo Baggins. Ze spokojnego, uwielbiającego dokładność niziołka pod wpływem wydarzeń opisanych w książce zamienia się w odważnego, skłonnego do poświęceń mężczyznę.

Z wyglądu Bilbo niczym nie różnił się od typowego hobbita. Stworzenia te na ogół były trochę mniejsze niż krasnoludy, nie nosiły brody. Najlepiej wygląd zewnętrzny niziołków opisują słowa narratora wcześniej wspomnianej powieści: „Hobbici są skłonni do tycia, zwłaszcza w pasie; miewają wypięte brzuchy; ubierają się kolorowo (...); nie używają obuwia, ponieważ ich stopy z przyrodzenia opatrzone są twardą podeszwą i porośnięte są bujnym, ciemnym, brunatnym włosem, podobnie jak głowa (zwykle kędzierzawa); mają długie, zręczne, smagłe palce i poczciwe twarze”.

Bilbo uwielbiał dobrze zjeść i pospać. Cenił sobie spokój, ład i porządek. Zaspokojenie jego apetytu sprzyjało częstym napadom śmiechu, co dodawało jego twarzy jeszcze większej sympatii. Jego ulubioną rozrywką było palenie tytoniu i opowiadanie bądź słuchanie różnych historii. Kochał kwiaty. Przed wyprawą jego ogród tętnił życiem. Różnokolorowe rośliny poprawiały humor każdemu, kto tam wszedł.
W trakcie czytania książki zauważa się, że postępowanie hobbita ulega radykalnym zmianom. W pierwszym rozdziale poznaliśmy Bilba jako osobę spokojną, przejmującą się tylko swoim losem. Jego pedantyczność wywoływała nie raz uśmiech na twarzy czytelnika. W czasie trwania opisywanej historii osobowość hobbita przekształca się. Staje się zaradny, opanowany, odporny na trudne warunki przeprawy. Przecież w czasie, kiedy, mieszkał w swojej norce myślał tylko o sobie, o swojej wygodzie, aż tu nagle za każdy jego zły ruch może cierpieć cała drużyna. Lojalność w stosunku do krasnoludów sprawiła, że stał się wytrwały, ambitny i opanowany.
Bilbo jest postacią, z którą wiąże się pewien morał: trzeba stawiać sobie przysłowiową poprzeczkę wysoko, a nagrodą nie zawsze będzie tylko satysfakcja z osiągniętego celu, ale również zmiana cech osobowości, co może bardzo pomóc w życiu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.legends-of-shinobi.pun.pl ślimaki w akwarium helenka scenariusze filmików studniówkowych golf iv ile przejedzie na rezerwie www.madderdin.pun.pl